ZAMEK KSIĄŻ

Zamek Książ.

W początkowych wiekach Książ miał za sobą wielce burzliwe dzieje. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen, które były tu toczone. Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności.

Wystawa "Metamorfozy Zamku Książ".

Każdy, kto zna historię Zamku Książ, zapewne wie, że obiekt ten wielokrotnie zmieniał właścicieli. Był często przebudowywany według wizji kolejnych posiadaczy albo też niszczony podczas wojen przetaczających się przez Śląsk. Żadna z nawałnic dziejowych nie była jednak dla mienia zamku tak dewastująca jak ta, którą na te ziemie sprowadziły totalitaryzmy hitlerowski i stalinowski. Po II Wojnie Światowej w zamkowych zbiorach niewiele zostało wartościowych przedmiotów, a nawet to, co udało się zachować, rozkradziono w następnych latach, gdy Książem nie interesował się nikt  poza szabrownikami.

Choć zamek zawsze zachwycał swą imponującą bryłą i kubaturą, jego opustoszałe po wojnach światowych wnętrza skłaniały do refleksji nad minionym bogactwem tego miejsca. Hochbergowie, którzy władali zamkiem przez ponad 400 lat, zgromadzili tu księgozbiór liczący ponad 64 tys. woluminów oraz wspaniałe zbiory rozmaitych dzieł artystycznych. Wszak Książ miał być „śląskim Helikonem, miejscem rozkwitu sztuk    i nauk” (za: Beata Lejman, Metamorfozy Zamku Książ). Ponownie stał się nim w lipcu 2015 roku.

Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” jest wspólną inicjatywą  Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Zamku Książ w Wałbrzychu, dzięki której do dawnej siedziby Piastów i Hochbergów po ponad 70 latach powróciły obrazy zdobiące niegdyś jej sale. Przedsięwzięcie to jest uznawane za „precedens” w naszym kraju, gdyż aż 40 dzieł sztuki pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu znalazło się w zamkowych komnatach. Spośród eksponowanych obrazów dziesięć pochodzi z dawnej kolekcji Hochbergów, cztery to XVIII-wieczne portrety członków rodu,    a pozostałe wpisują właścicieli Książa w dramatyczną panoramę historii Śląska.

Otwarcie wystawy 11 lipca 2015 r. zostało uznane za najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/